• Elazığ Leblebi

Elazığ Leblebi

  • 18 TL

0 yorum


50TL Üzeri Alışverişlerde

Kargo Ücretsiz


50TL Üzeri Alışverişlerde

Kargo Ücretsiz


50TL Üzeri Alışverişlerde

Kargo Ücretsiz


Whatsapp Hattı

0534 264 84 95

Elazığ Leblebisi

                               

  Doğal ve yöresel ürünleri bulundurmamızla meşhur olduğumuzdan dolayı aradığınız tüm kuruyemişleri bizde bulabileceğinizi söylemek isteriz. Sunduğumuz yöresel lezzetler içinde öyle bir tat var ki tadı damağınızda kalacak. Farklı pişirilmesi ve diğer leblebilerden ayrılan tadıyla aranılan lezzetlerden biridir. Bu lezzet Elazığ leblebisidir.


  Üretimi bildiğimiz leblebilerden farklı şekilde yapılmaktadır. Üretim aşamasına sanat demiş olsak abartmış olmayız. Bu lezzet gerçekten çok özel ve tadılması gereken lezzetlerin arasından yer alıyor. Üretimi Elazığ’ın Ağın ilçesinde evlerde yapılmaktadır. Burada yetiştirilmiş olan nohutlar leblebi yapımı için kullanılmaktadır. Pişirme aşamasında en dikkat çeken nokta ise kum ve neşe külü kullanılmasıdır. Kum ve neşe külünün nohutun pişirilmesinde ne gibi bir rol alıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen açıklıyoruz. İlk olarak neşe külünün su ile karıştırılmasıyla oluşturulan çözelti kaynatılır. Kaynadıktan sonraysa nohutlar içine ilave edilerek yarım haşlanana kadar bekletilir. Diğer aşamasında ise bakır leğenler içerisinde ısıtılan kumun içine bu yarım haşlanmış nohutlar kızarana kadar kavrulur. Kavrulan nohutlar eleklerden geçirilerek kumdan ve nohutların üzerinde bulunan kabuklardan ayrılması sağlanır. Kabuklarının ayrılması nohutun yumuşamasını sağlar. Bu farklı pişirme usulü gerçekten ilgi çekici ve insanın iştahını açmaktadır.


  Bu değişik pişirme şekliyle tadını merak ettiğiniz Elazığ leblebisi sağlık açısından da çok önemli bir besindir. Bu leblebi çeşidimiz diyet yapmakta olan müşterilerimize önermekteyiz. Diyet dendiği zaman akla her zaman lezzetsiz yiyecekler gelir. Bu görüşün tam tersi olarak hem diyetinize destek olacak hem de lezzet olarak sizi mutlu edebilecek bir kuruyemiştir. Sağlık Kuruyemiş olarak gurmeler tarafından tam not alan bu lezzet size bir adım uzaklıkta olmasına karşılık her zaman için taze olarak bulabileceğiniz lezzetlerimizden biridir. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi