Fındık Çifte Kavrulmuş

  • 40 TL

0 yorum


50TL Üzeri Alışverişlerde

Kargo Ücretsiz


50TL Üzeri Alışverişlerde

Kargo Ücretsiz


50TL Üzeri Alışverişlerde

Kargo Ücretsiz


Whatsapp Hattı

0534 264 84 95

Fındık Çifte Kavrulmuş


Ülkemiz, Dünya fındık ihtiyacının %70 kadarını karşılayabilmektedir. Fındık daha çok yağışlı iklim koşullarını sevdiği için Doğu Karadeniz bölgesinde daha çok verim alınmaktadır. Bu sebeple Karadeniz Bölgesinde Dünyanın en kaliteli ve lezzetli fındıkları üretilmektedir. Sağlık Kuruyemiş olarak Karadeniz bölgesinde yetişen eşsiz lezzete sahip olan fındıkları tercih etmekteyiz. Sizin için en kaliteli olan fındıkları lezzetine lezzet katacak işlemlerden geçirdikten sonra satışa sunmaktayız. Fındıklarımızı müşterilerimizin tüketimine sunulmak için pek çok farklı çeşide götürmekteyiz. Bunlar; kabuklu, kabuksuz, kavrulmuş, çiftte kavrulmuş, kıyılmış vs olarak çeşitleri arttırılabilir.


  Fındık üretimi epey meşakkatli bir iştir. Fakat alınan sonuca bakıldığında buna değdiğini görebilirsiniz. Ağustos ayı gibi olgunlaşmış yeni hasat fındıklarımızı üreticilerimiz tarafından toplanmaya başlanıyor. Toplanan fındıklarımız öncelikle güneş altında kurutuluyor. Bu şekilde dalından ilk toplandığında içinde bulunan su oranın azalması sağlanıyor ve aynı zamanda lezzeti de artırılmış olunuyor. Fındıklarımızın güneş altında kurutulması sayesinde uzun süre bozulmadan ve tadından ödün vermeden korunabilmesini sağlıyoruz. Bu kurutma işleminden ardından fındıklarımızı kabuklu, kabuksuz şekilde muhafaza ederek tüketiminize sunuyoruz.


  Kabukları kırılan fındıklarımızın lezzetlerini arttırabilecek en iyi yöntem kavrulmasıdır. Kavurma işlemi sırasında kabuksuz fındıkların üzerinde bulunan koyu renk zarlar kuruyarak fındıktan ayrılır. Bu işlemden sonra fındığın rengi beyazlaşmış olur ve yağlar iç kısmında birikmeye başlayarak orta kısma doğru yoğunlaşır. Kavrulma işlemimizin ardından lezzeti ve besin değerleri artmaktadır. Fındığın içindeki fenolik maddelerin, çeşitli mineral ve vitaminler ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Kavurma işlemi fındığın lezzetini arttırdığı için daha çok tercih edilmektedir. Fındıklarımız bir kez kavrulma işlemlerinden geçtikten sonra lezzetinin daha çok artması için bir kez daha kavrulma işlemlerinden geçirilir. Bu işlemle fındığın tadı daha yoğun olur ve fındık daha çıtır bir hal alır. En iyi yetiştirilmiş ve en kaliteli fındıklarımızı bu yöntemlerden geçirerek size lezzet şöleni yaşatmayı başarıyoruz.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi